Thursday the KIPP track teams traveled to Heber Springs for the district track meet. The junior girls won second place at the meet and are the district runner-up.
The senior girls placed third overall.

Thursday the KIPP track teams traveled to Heber Springs for the district track meet.  The junior girls won second place at the meet and are the district runner-up. 

The senior girls placed third overall. 

 Five senior high athletes qualified for state Wednesday, May 6 at Gurdon High School.

These are the results from Thursday night’s meet in the junior girls division:

 4x800 meter relay: 2nd place – (Jakiya Gordon, Ta’Nyla Clemmons, Destiny Harrell, Tyneshia Watson)

100-meter hurdles: 2nd place - Nia Fowler, 4th place - Mercedes Thomas and 5th place - Keterra Starr

100-meter dash: 7th place- Izeanaye Jones

Mile run: 2nd place - Caroline Smith, 8th place- Mercedes Thomas

4x100 meter relay: 3rd place – (Tyeshia Dixon, Colby Britton, Dorothy Tate, Izeanaye Jones)

300-meter hurdles: 2nd place- Nia Fowler

800-meter run: 1st place - Caroline Smith, 8th place - Zykaria Hubbard

200-meter dash: 3rd place - Izeanaye Jones, 6th place- Tyeshia Dixon

4x400 meter relay: 2nd place - (Jakiya Gordon, Ta’Nyla Clemmons, Zykaria Hubbard, Tyneshia Watson)

High Jump: 2nd place - Nia Fowler, 3rd place- Tyeshia Dixon, 4th place -Shakia Smith

Long Jump: 2nd place - Tyeshia Dixon

Shot Put: 5th place - Izeanaye Jones

Discus Throw: 4th place - Jaisetea Jefferson

Triple Jump: 2nd place - Tyeshia Dixon

                               

 These are the results from the Senior High Division:

 4x800 meter relay: 1st place –  (Desilyn Redd, Stantaisha Murry, Maya Gill, Tyneshia Watson, alternate Nia Green)

1600 meter run: 5th place - Caroline Smith

4x100 meter relay: 4th place  – (Rakemeya Simmons, Stantaisha Murry, Tatiyan Washington)

400-meter dash: 6th place – Nia Green

300-meter hurdles: 2nd place - Desilyn Redd

800-meter run: 6th place - Nia Green, 8th place - Caroline Smith

200-meter dash: 6th place - Fonsiane Cozart

4x400 meter relay: 3rd place _  (Tyneshia Watson, Stantaisha Murry, Maya Gill, Nia Green, alternate Rakemeya Simmons)

High Jump: 3rd place - Tatiyan Washington

Shot Put: 3rd place - Maya Gill, 8th place - Fonsiane Cozart

Discus: 2nd place - Maya Gill, 3rd place - Tatiyan Washington 4th place - Desilyn Redd

 All first and second places in the high school division automatically qualify for the State Meet in Gurdon. 

KIPP Delta Lady Blue Hornets will participate in: Discus (Maya Gill), 4x800 m relay (Redd, Murry, Gill, Watson, Green) and 300 hurdles (Desilyn Redd)