This is a brief roundup of the Arkansas high school football playoffs to date

 



1C Conway bye



Fayetteville 42, Little Rock Catholic 13



2W Fort Smith Southside bye



Fort Smith Northside 42, Bryant 35



1W Bentonville bye



West Memphis 41, Springdale 17



2C North Little Rock bye



Springdale Har-Ber 21, Little Rock Central 16



Quarterfinal Round



Fayetteville 49, Conway 28



FS Southside 41, FS Northside 24



Bentonville 42, West Memphis 14



North Little Rock 41, Springdale Har-Ber 37



Semifinal Round



Friday, November 25, 2011



Fayetteville 23, FS Southside 20



Bentonville 31, North Little Rock 7



Championship



War Memorial Stadium, Little Rock



Saturday, Dec. 3



Fayetteville vs. Bentonville



CLASS 6A



First Round



Friday, Nov. 13



Lake Hamilton 38, Russellville 13



Sheridan 15, Jacksonville 10



Searcy 41, Little Rock McClellan 14



Pine Bluff 41, Van Buren 14



Jonesboro 42, Little Rock Fair 6



Texarkana 40, Mountain Home 0



El Dorado 55, Little Rock Parkview 12



Marion 42, Benton 33



Quarterfinal Round



Lake Hamilton 35, Sheridan 7



Pine Bluff 35, Searcy 14



Jonesboro 49, Texarkana 20



El Dorado 16, Marion 15



Semifinals



Friday, Nov. 25



Lake Hamilton 23, Pine Bluff 21



El Dorado 38, Jonesboro 28



Championship



Friday, Dec. 2



War Memorial Stadium, Little Rock



Lake Hamilton vs. El Dorado



CLASS 5A



First Round



Friday, Nov. 13



Camden Fairview 28, Morrilton 21



Beebe 54, Watson Chapel 48



Greenwood 42, Central Arkansas Christian 7



Wynne 28, Monticello 6



Batesville 40, Helena-West Helena 6



Greenbrier 35, Arkadelphia 16



White Hall 37, Blytheville 20



Hot Springs Lakeside 40, Alma 14



Quarterfinal Round



Camden Fairview 56, Beebe 17



Greenwood 42, Wynne 7



Batesville 16, Greenbrier 6



White Hall 38, HS Lakeside 21



Semifinals



Friday, November 25, 2011



Greenwood 34, Camden Fairview 31



Batesville 47, White Hall 26



Championship



Saturday, Dec. 3



War Memorial Stadium, Little Rock



Greenwood vs. Batesville



CLASS 4A



First Round



W8 McGehee bye



Clarksville 42, Lonoke 35



Heber Springs 48, Shiloh Christian 35



Farmington 42, Dumas 6



Nashville 35, Highland 21



De Queen 21, Booneville 16



Malvern 49, Gosnell 7



Prairie Grove 43, Mena 27



W7 Pulaski Academy bye



Osceola 14, Dardanelle 12



Pottsville 53, Newport 6



Clinton 56, Maumelle 21



Dollarway 34, Ozark 31



Stuttgart 36, Star City 29



Warren 48, Valley View 20



Gravette 30, Pocahontas 8



Second Round



McGehee 27, Clarksville 12



Farmington 28, Heber Springs 18



Nashville 28, De Queen 21



Malvern 42, Prairie Grove 14



Pulaski Academy 57, Osceola 18



Pottsville 49, Clinton 16



Dollarway 26, Stuttgart 23



Gravette 48, Warren 33



Quarterfinal Round



Friday, November 25, 2011



Farmington 26, McGehee 23



Malvern 28, Nashville 16



Pulaski Academy 65, Pottsville 13



Dollarway 20, Gravette 13



Semifinal Round



Friday, December 2, 2011



Farmington vs. Malvern



Pulaski Academy vs. Dollarway



Championship



Saturday, Dec. 10



War Memorial Stadium, Little Rock



Winners of Semifinal Round



CLASS 3A



First Round



W3 Earle bye



Smackover 48, Lincoln 12



Prescott 68, Lamar 27



Jessieville 28, Atkins 14



West Fork 46, Mayflower 21



Barton 21, Paris 8



Camden Harmony Grove 36, Bald Knob 14



Arkansas Baptist 62, Fouke 22



W4 Charleston bye



Fordyce 34, Hoxie 26



Harding Academy 48, Mountain View 6



Greenland 42, Riverview 21



Rison 42, Bismarck 7



Glen Rose 35, Rivercrest 3



Yellville-Summit 39, Mansfield 7



Fountain Lake 60, Harrisburg 6



Second Round



Earle 48, Smackover 8



Prescott 56, Jessieville 16



Barton 23, West Fork 0



Arkansas Baptist 26, Camden Harmony Grove 6



Charleston 21, Fordyce 0



Harding Academy 42, Greenland 7



Rison 24 Glen Rose 21



Fountain Lake 37, Yellville-Summitt 7



Quarterfinal Round



Friday, Nov. 25



Prescott 20, Earle 1



Barton 42, Arkansas Baptist 7



Charleston 35, Harding Academy 9



Fountain Lake 34, Rison 26



Semifinals



Friday, Dec. 2



Prescott vs. Barton



Charleston vs. Fountain Lake



Championship



Friday, Dec. 9



War Memorial Stadium, Little Rock



Winners of Semifinal Round



CLASS 2A



First Round



1st6 Carlisle bye



Danville 56, Clarendon 20



Gurdon 37, Cross County 6



Spring Hill 52, Norphlet 24



East Poinsett County 66, Dierks 14



Des Arc 44, Quitman 22



Bearden 34, Hackett 21



Mount Ida 31, Bigelow 19



1st8 Junction City bye



Mineral Springs 62, Poyen 0



Magazine 41, Hampton 6



Salem 35, England 14



Magnet Cove 28, Union Christian 6



Strong 35, Mountainburg 28



McCrory 62, Conway Christian 43



Hazen 40, Walnut Ridge 37



Second Round



Carlisle 22, Danville 16



Gurdon 35, Spring Hill 7



East Poinsett County 35, Des Arc 6



Bearden 31, Mount Ida 6



Junction City 21, Mineral Springs 20, OT



Magazine 34, Salem 2



Strong 33, Magnet Cove 14



McCrory 38 Hazen 12



Quarterfinal Round



Friday, Nov. 25



Carlisle 13, Gurdon 12



East Poinsett County 12, Bearden 6



Junction City 9, Magazine 3



Strong 16, McCrory 14



Semifinals



Friday, Dec. 2



Carlisle vs. East Poinsett County



Junction City vs. Strong



Championship



Saturday, Dec. 10



War Memorial Stadium, Little Rock



Winners of Semifinal Round